Aké sú zdroje atmosférického dusíka?
Plynný dusík sa tiež nazýva azot, čo znamená neživý, pretože nepomáha pri horení a nie je zahrnutý v dýchacom procese, a molekula dusíka (N2) sa skladá z dvoch atómov dusíka (N). Plynný dusík je najhojnejším plynom v atmosfére, predstavuje 78% objemu atmosféry. Hlavným zdrojom dusíka je teda vzduch ovzdušia.
Plynný dusík
rastliny sú hlavnými užívateľmi plynného dusíka v pôde. Môžu prijímať dusičnany prostredníctvom svojho koreňového systému, dusičnany sa používajú v organickej zlúčenine, ktorá umožňuje prežiť rastlinu, organické zlúčeniny majú atómy uhlíka, ktoré môžu byť bielkovinami, enzýmy alebo nukleové kyseliny.
Plynný dusík existuje v atmosfére s podielom 78%, prispieva k zloženiu všetkých živých tkanív živých organizmov a používa sa ako biologický zdroj dusíka určitými baktériami.
Plynný dusík existuje v strukovinách (napr. Ďatelina, hrach a sójové bôby), ktoré obsahujú bielkoviny, pričom ich korene obsahujú nodulárne baktérie, ktoré zachytávajú atmosférický dusík a premieňajú ho na bielkoviny.
Keď rastliny konvertujú dusík, tak sa dusík vráti do pôdy alebo ho dostanú zvieratá, kde bylinky žijú rastliny a mnohé z aminokyselín premieňajú na nové proteíny.
Omnivory môžu získať dusíkatý plyn jedlom rastlín aj zvierat a atómy dusíka sa vracajú do pôdy v mŕtvych organizmoch, takže celý proces môže začať znova.
Plynný dusík je veľmi dôležitý plyn, pretože vytvára bielkovinové látky, ktoré tvoria telo všetkých živých organizmov, plynný dusík existuje vo všetkých bielkovinových látkach, pretože je hlavnou zložkou bielkovín.
Atmosférický dusík sa konvertuje na dusičnany, čo je biologicky dôležitá forma bleskom, pretože plynný kyslík reaguje s plynným dusíkom počas blesku, ktorý vytvára oxid dusíka, ktorý sa dostane do pôdy počas dažďa.
Priemyselné emisie a spaľovanie fosílnych palív prispievajú k plynným oxidom dusnatým, oxidom dusnatým, dusičnanom a kyseline dusičnej, ktorá je jednou zo zložiek kyslého dažďa zo zdrojov, niekedy vzdialených stovky kilometrov.
Atmosférický dusík je dodávaný do mora a do zeme v zrážkach ako rozpustené zlúčeniny (mokrá depozícia) a ako absorbované zlúčeniny na prachové častice a listy (suchá depozícia).