Všetko o kyslíku
Aká je cena tekutého kyslíka? Koľko stojí tekutý kyslík?
Kvapalný kyslík je dostupný po celej Slovenskej republike. Podľa lokality zákazníka sa môže líšiť cena dopravy a podľa objednaného množstva aj cena za samotný kvapalný kyslík. Základnú cenu kvapalného kyslíka získate zaslaním dopytu.
Čo je plynný kyslík? Vlastnosti plynného kyslíka
Plynný kyslík je bez farby a zápachu. Bod varu −183,6 °C. Bod topenia - 218 °C. Vlastnosť: silné oxidačné činidlo, horľavé látky v atmosfére obohatenej kyslíkom majú nižšiu teplotu vznietenia, zväčšuje sa oblasť výbušnosti posunom hornej medze výbušnosti, aj nehorľavé látky sa pri zvýšených koncentráciách kyslíka stávajú horľavými.
Kyslík? Čo je kyslík?
Kyslík je bezfarebný plyn ťažší ako vzduch. Pri teplote -183 ° C kondenzuje na modrú kvapalinu. Tvoria jednak molekuly O2, jednak troch atómovej molekuly O3 - ozón. Atomárnej kyslík O je obdobou atomárneho vodíka. Kyslík je tvorený tromi izotopy: 168 O 99,8% 178 O 0,04% 188 O 0,16%
Vlastnosti kyslíka
Kyslík (lat. oxygenium) je chemický prvok v Periodickej tabuľke prvkov, ktorý má značku O a protónové číslo 8. Je to bezfarebný plyn. V kvapalnom a tuhom stave má svetlomodrú farbu. Zaujímavou zhodou v prírode je, že kvapalný kyslík má farbu ako modrá obloha. Dôležité je ale dodať, že tieto dva fenomény navzájom nesúvisia — obloha je modrá pre Rayleighov rozptyl a bola by modrá aj keby vo vzduchu nebol žiaden kyslík. Vo vode je slabo rozpustný. Táto skutočnosť má veľký význam pre život vodných organizmov, pretože im umožňuje dýchanie. Kyslík je veľmi reaktívny prvok. Reakcie zlučovania kyslíka s látkami sú často exotermické. Základnou vlastnosťou kyslíka je, že sa správa ako silné oxidačné činidlo. Až na halogény, vzácne plyny a niektoré ušľachtilé kovy sa kyslík zlučuje priamo so všetkými prvkami. Na začatie uvedených reakcií treba spravidla vyššiu teplotu, potom však už uvoľnené reakčné teplo stačí na ich samovoľný priebeh.
Je kyslík nebezpečný?
Kyslík je považovaný za netoxický a ekologicky bezpečný, je to oxidant značne podporujúce horenie. Okrem toho kontakt s kvapalným produktom môže spôsobiť chladové a mrazové popáleniny. Aby sa predišlo týmto škodlivým javom, musia výrobcovia aj zákazníci dodržiavať prísne bezpečnostné pravidlá pre skladovanie a manipuláciu s kyslíkom a riadiť sa naším bezpečnostným listom pre kyslík.
Aké sú spôsoby zásobovania kyslíkom?
Spôsoby dodávky kyslíka: doprava v tlakových fľašiach, vo zväzkoch tlakových fliaš, v kontajneroch, do zásobníkov alebo výroba stlačeného kyslíka na mieste inštalácie prostredníctvom generátora kyslíka.
Chemické vlastnosti a reakcie kyslíka
Veľké hodnoty elektronegativity a elektrónovej afinity kyslíka sú typické pre prvky, ktoré vykazujú iba nekovové správanie. Vo všetkých jeho zlúčeninách kyslík predpokladá negatívny oxidačný stav, ako sa očakáva od dvoch poloplnených vonkajších orbitálov.
Výroba kyslíka: Ako vyrobiť kyslík?
Kyslík sa prakticky vyrába destiláciou skvapalneného vzduchu. Vyrobený kyslík sa uchováva v kvapalnom stave vo špeciálnych Dewarových nádobách alebo v plynnom stave v oceľových tlakových fľašiach. Vzhľadom na vysokú reaktivitu čistého kyslíka je nevyhnutné, aby sa nedostal do priameho kontaktu s organickými látkami. Preto sa všetky súčiastky aparatúry na uskladnenie a manipuláciu s kvapalným alebo stlačeným kyslíkom nesmú mazať žiadnymi organickými tukmi alebo olejmi. Kyslík sa dá vyrobiť taktiež laboratórnymi spôsobmi, medzi ne patrí napríklad tepelný rozklad manganistanu draselného alebo elektrolýza vody, sú však príliš nákladné a nepraktické pre priemyselné použitie. Kyslík možno vyrobiť aj zo stlačeného vzduchu generátom kyslíka. Tlaková cyklická adsorpcia (PSA) sa môže použiť na výrobu N2 alebo O2 zo stlačeného vzduchu, ktorý sa dodáva do jednotky, ktorá využíva adsorpčné javy na odstránenie kontaminantov: N2, keď je požadovaný čistý plyn O2, alebo O2, keď je požadovaný čistý plyn N2. V obidvoch prípadoch sa odstránia aj H2O a CO2, ako aj ďalšie menšie znečisťujúce látky. Jednotka PSA obsahuje dve kolóny naplnené selektívnym adsorbentom, ktorý má afinitu k odstránenej zložke.
Aké je využitie kyslíka? Načo sa používa kyslík?
V medicíne sa čistý kyslík používa pri operáciách a traumatických stavoch pre podporu pacientovho dýchania. Zmesi kyslíka s inertnými plynmi slúžia potápačom ako prevencia pred dekompresným ochorením, ku ktorému môže dôjsť pri vynáraní z väčších hĺbok. Tiež vysokohorskí horolezci sa v nutných prípadoch uchyľujú k dýchaniu čistého kyslíka a piloti stíhacích lietadiel sú vybavení zmesou stlačených plynov, ktorej základnou zložkou je kyslík.
Čo je kvapalný kyslík? Aké vlastnosti má Tekutý kyslík?
Kvapalný kyslík má svetlo modrú farbu, ktorá je silne paramagnetické: to môže byť pozastavené medzi pólmi silného magnetu podkovy. Kvapalný kyslík má hustotu 1,141 g / cm 3 (1,141 kg / l, alebo 1141 kg / m 3), o niečo väčšiu hustotu než kvapalnej vody, a je kryogénne s bodom tuhnutia 54,36 K (-218,79 ° C, - 361,82 ° F) a teplotou varu 90.19 K (-182.96 ° C; -297,33 ° F) na 101,325 kPa (760 mm Hg). Kvapalný kyslík má expanznej pomer 1: 861, 1 pod štandardné atmosférou (100 kPa) a 20 ° C (68 ° F), a z tohto dôvodu, že sa používa v niektorých komerčných a vojenských lietadiel ako prenosný zdroj dýchanie kyslíka.